אודות הגישה

שמי נדב חייקין בנתור, מורה לתנועה ויציבה ומפתח גישת נדב לתנועה נכונה
באתר זה אציע את פרשנותי לגבי הדרך האופטימאלית להשתמש בגוף ולבצע את כל הפעולות שמבצעים בני האדם כל יום בחייהם: צעידה, עמידה, ישיבה וריצה. הרעיון העומד בבסיסו של הספר הוא שתנועת הגוף צריכה להתבצע באופן המתאים למבנהו ובאופן אשר יצור "חיבור" בין חלקי הגוף השונים ויאפשר לגוף לחזור לתנועה הטבעית שלו.

הבסיס לכל הכתוב באתר הן תובנות שהתגבשו במשך 15 שנים של למידה של אצל מורתי לתנועה רות זיו איל. משולבים בספר גם מחקרים אשר ביצעתי במהלך לימודי התואר הראשון (המסלול לתנועה בסמינר הקיבוצים) ולימודי התואר השני (חינוך לפעילות .

 גופנית, סמינר הקיבוצים) וכן עקרונות ורעיונות שפיתחתי במהלך שנים בהן עבדתי עם אנשים על שיפור התנועה ועל יציבה נכונה ודינאמית

צעידה נכונההרציונל של גישת נדב לתנועה נכונה

  • א. יש צורך ללמוד מחדש כיצד להשתמש בגוף

בני האדם נעים כמעט בכל רגע של חייהם: עומדים, צועדים, יושבים, קמים שוכבים ומבצעים אלפי פעולות שונות ומגוונות, ללא קושי מיוחד וללא הצורך במחשבה או בתשומת לב מיוחדים. אולם היכולת לבצע את כל אותן הפעולות בצורה נכונה אינה קיימת עוד אצל בני האדם באופן טבעי. מרבית החלק הבוגר של המין האנושי משתמש בגוף בצורה שאינה בריאה ואינה מתאימה למבנהו, ובאופן הגורם לחוסר נוחות, לכאבים ואף למחלות. לבני האדם מבנה פגיע יותר מאשר ליונקים אחרים, בעיקר מפני שהאדם עומד זקוף על בסיס צר של שתי כפות רגליים ועובדה זו הופכת כל פעולה למורכבת יותר ולמסוכנת במידה ולא מבצעים אותה בצורה נכונה. הסיכון יכול להיות בטווח המיידי או בטווח הארוך, אך הוא קיים, ואף ביתר שאת במידה ומשתמשים בגוף בצורה בלתי נכונה.

  • ב. שימוש נכון בגוף הוא מחזק

שימוש נכון בגוף מפעיל מגוון רחב יותר של שרירים ומאפשר לאנשים לחזק את הגוף שלהם תוך כדי החיים עצמם. מדובר בראש ובראשונה בשרירי הרגליים אשר הולכים ומתחזקים ככל שמאפשרים לרגליים לשאת את משקל הגוף ללא התחמקויות (על כך בהמשך). דבר זה מגדיל את ה"תפוקה" שכל אחד מוציא מגופו, ואת משך הזמן במהלך כל יום בו ניתן לתפקד בצורה נוחה ללא כאבים וללא "פיצויים" הגורמים לשחיקה.

  • ג. שימוש נכון בגוף פירושו התנהלות חיונית, יעילה ובריאה

בעזרת לימודי תנועה נכונה יכולים גם אנשים בוגרים להשתמש בגופם בצורה חיונית ויעילה מבלי להרגיש כבדים ועייפים, וכיצד ניתן לבצע את כל פעולות היום יום בצורה דינאמית ויעילה יותר.כאשר לומדים כיצד להשתמש בגוף בצורה נכונה, אז בכל פעולה מופעלים יותר מפרקים, יותר איברים ויותר חוליות.  תנועות הגוף נהיות פחות מוגבלות, פחות "תקועות" ופחות סימטריות (כפי שניתן לראות בתמונה), וכך הופכת ההתנהלות הגופנית היומיומית לבריאה יותר, ערנית, נינוחה ויעילה יותר.

אשמח לסייע ולנסות לענות על כל שאלה

-נדב

052-732-45-40