תנועת גוף האדם

המורכבות של תנועת אברי הגוף
1. תנועת הגוף הינה תנועה המתרחשת באופן רב מימדי ביחס לעצמה. שיטות רבות לחקר התנועה (אשכול- וכמן, שיטת לאבאן) מדגישות את העובדה שכל איבר בגוף יכול לנוע במרחב בשלושה מימדים: מעלה – מטה, קדימה- אחורה, שמאל –ימין ויכול לנוע סביב עצמו ברוטציה. אולם מה קורה כאשר כל האיברים נעים יחד? עדיין כל איבר יכול לנוע באותם מימדים, אולם כל איבר גם מניע את האיברים הסמוכים אליו, וכל מפרק מניע את המפרקים המנוגדים לו ואת אלו הקרובים אליו. יחד, מתרחשת בגוף תנועה מופלאה ומורכבת!

2. תנועה של איבר, של מפרק או של חלק בגוף לעולם לא תהיה ישרה לחלוטין. אברי הגוף נעים בסיבוב, בקונוס או ברוטציה. דוגמא לכך שתנועה אינה מתרחשת בקווים ישרים ניתן לראות כאשר תינוק אוחז חפץ בכף ידו: הוא מיד מסובב פנימה את פרק כף היד בכדי לקרב את החפץ לפיו. במידה וירצה להרחיק משהו מפניו – הוא יסובב את המרפק ואת פרק כף היד בסיבוב כלפי חוץ. גם בעת צעידה או תנועה במרחב, הרגליים והידיים אינן נעות בקווים ישרים. אם נחזור לתמונה שלמעלה ונביט ברגל שמאל של הילד, נוכל לראות כי הסיבוב של הירך בתוך המפרק וגם של הברך –הינם מעט כלפי חוץ. גם כשמנסים לגרוב לילדים גרביים הדבר תמיד קשה מפני שאנו המבוגרים מנסים ליישר להם את הרגל כך שנוכל לשים את הגרב על כף רגל מאוזנת אך למעשה כאשר מקפל הילד את מפרק הירך, כל הרגל נמצאת בזווית צידית.
המפרקים בגוף התפתחו כך שיוכלו לאפשר תנועה מורכבת ולא רק תנועות ישרות ומוגבלות. אפילו שליחת יד קדימה הנתפסת כתנועה "ישרה" מתאפשרת על ידי רוטציה בכתף. ובמידה ורוצים לסובב גם את פנים כף היד כלפי מעלה, תתווסף רוטציה גם במרפק והרוטציה בכתף תעמיק.

תנועת איברי הגוף ויחסי הגומלין ביניהם
אמנם ציינתי כי תחילתה של כל תנועה תלויה בדחיפת האדמה ובקבלת כוח נגדי- והדבר נכון. אולם גוף האדם מורכב ממפרקים רבים ומאיברים רבים, והם המאפשרים את ביצוען של תנועות מדויקות יותר. כאשר בוחנים את גוף האדם ניתן לראות כי כל מפרק מניע את המפרק הקל ממנו: תנועה בכתף מניעה את המרפק, אשר מניע בתורו את פרק כף היד. תנועה בירך מניעה את הברך אשר מניעה את הקרסול. ישנן בגוף האדם "שרשראות איברים" אשר כוללות איבר אחד מרכזי הקרוב למרכז הגוף ואת שאר האיברים הקטנים ממנו – אלו המחוברים אליו ישירות (דוגמא לשרשרת איברים: כתף, זרוע, כף יד). בכל שרשרת, האיברים הקרובים למרכז הגוף מניעים את האיברים המחוברים אליהם, כך שהתנועה מתחילה תמיד באיבר הראשי בשרשרת. (אלא אם כן מדובר בתנועות הקטנות והמעודנות של כף היד או הרגל, והאצבעות, שאינן דורשות הפעלה של ראש השרשרת, אלא מתבצעות באופן מקומי).

סיכום
מנגנון התנועה בגוף האדם מאפשר את ביצוען של כל הפעולות היומיומיות הדרושות לאדם בכדי לחיות חיים עצמאיים: לנוע ממקום למקום, להתכופף, להתרומם, לאחוז בדברים, להרים דברים, לדחוף, לקפוץ, לברוח, או להסתתר. (גם עמידה במקום מוגדרת בספר זה כתנועה). כמובן שאת כל הפעולות הללו יכולים אנשים לבצע גם בלי שיסבירו להם על מערכת התנועה של גופם, אולם טענתי היא כי בכדי לבצע את הפעולות הללו בצורה נכונה יש להבין תחילה כיצד פועל מנגנון התנועה האנושי. תנועה אשר תתרחש מתוך הבנה של העקרונות הבסיסיים הללו תהיה עשירה ויעילה יותר.