למה פדומטרים (מד-צעד) עובדים

למה פדומטרים (מד-צעד) עובדים?"- הסתכלות על פקטורים הקשורים לפעילות גופנית מוצלחת.

תקציר

תוצאות של שני ניתוחים מטא- אנאלסיס אשר התמקדו בתוכניות מבוססות פדומטר. ניתן להסיק שהשימוש בפדומטר עובד ויעיל בהקשר לפעילות גופנית.

נמצא, כי כאשר אנשים משתתפים בתוכניות מבוססות פדומטר, הם מבצעים יותר פעילות גופנית, ובנוסף לחץ הדם והמשקל יורדים. ישנה הבנה כי השתתפות בפעילות גופנית עם פדומטר, מעלה את המוטיבציה, וזהו כלי התנהגותי המסייע לחוקרים ולמשתתפים למקסם את היתרונות של הפדומטר.

המטרות העיקריות של המחקר:

  1. להשיג הבנה עמוקה יותר בשימוש בפדומטר כדי להגביר פעילות גופנית.
  2. לקבוע אלמנטים אפקטיביים של תוכניות מבוססות פדומטר.
  3. לזהות מתאמנים שיפיקו תועלת מירבית מתוכניות מבוססות פדומטר.

פדומטרים הכי רגישים למצב הליכה , כאשר ברור שיש להם קשר חשוב לבריאות הציבור. הם מגבירים פעילות גופנית אצל אנשים. הפדומטרים מציעים טכנולוגיה זולה, נגישה ופשוטה. הם ידידותיים למשתמשים, בייחוד לאלה שלא מבינים בטכנולוגיה. המחקר שנקרא "pedometer based "programin עוזר ובונה תמונה בשביל השתתפות מוצלחת בפעילות גופנית. אבל, חייבים לחקור יותר את הנושא. כל אינדוידואל חייב שיהיו לו מטרות ספציפיות המבוססות על בסיס התחלתי, וכל הזמן צריך לעקוב אחר ביצוע המטרות.

עקב כך שרוב המחקרים בנושא היו על תקופת זמן מועטה, לא ידוע באמת עד כמה השינויים משפיעים והאם היתרונות של מחקרים לטווח ארוך הם אפקטיביים, משום שלא היו מחקרים לטווח ארוך.

רוב המשתתפים בתוכניות פדומטר עד היום היו נשים. זאת אומרת, שיותר מחקר חייב להתבצע על גברים, ואיך הם מגיבים בעקבות הפדומטר לפעילות גופנית.

מהמחקר הנ"ל עולה, כי לאנשים בעלי כושר גופני נמוך יותר מאחרים, הם אלה שירגישו יותר שיפור בכושר.

חלק עיקרי

היתרונות של השימוש בטכנולוגיה כמו פדומטר, תורמים לחוקרים למצוא משתתפים למחקרים השונים. גם פדומטר וגם אקסלומטר (גם מכשיר מודד) עוזרים לחוקרים להביא יותר אנשים למחקר, כי הם מתעניינים בטכנולוגיה. אבל, בפדומטר משתמשים יותר ככלי להגברת מוטיבציה לפעילות גופנית. תוצאת ההתעניינות של האנשים בתוכניות מבוססות פדומטר, גורמת לכ,ך שאנשים צועדים יותר צעדים בכל יום. נמצא, שבמחקר רנדומלי, משתתפים הגבירו את פעילותם מ- 1,800 ועד ל- 4,500 צעדים ליום. בנוסף, הם הורידו מעט משקל, בערך 0.05 ק"ג לשבוע. רוב המחקרים בנושא היו בין 4 שבועות לשנה. בשני מחקרי המטא-אנאלזיס נמצא, כי התוצאות מאוד דומות, משמע שאנשים מבצעים יותר פעילות גופנית (הליכה) בעקבות הפדומטר. המחקרים שנשענים על תיאוריות יותר אפקטיביים ממחקרים שהם לא נשענים עליהן. לצערנו, המחקר הנוכחי מראה שרק 35.7% מתוכנית קידום בריאות , אשר פורסמו משנת 200 ועד שנת 2005, מדברות על הנושא התיאורטי.

תכונות הפדומטר

מדידה מכנית- רגישות לפעילות גופנית, כאשר יש הכי הרבה רגישות להליכה. יש תכונות הליכה שונות, כמו לטייל עם הכלב, ללכת לקניות, ולבצע מטלות יומיומיות. הפדומטר מגביר את המוטיבציה לעשות פעילויות שונות אלה בהליכה. בגלל הפדומטר, אנשים עושים יותר, כי הם רוצים לראות שהוא סופר יותר צעדים פר יום. הפדומטר נותן מענה לביצוע של יותר פעילות גופנית כל יום. אנשים פשוט סופרים צעדים.

השימוש בפדומטר אינו מסובך. בגלל שאנשים שמים את הפדומטר עליהם כמו שעון, התוצאה היא שהם בוחרים לנוע בדרכים שונות כל יום, והפדומטר מדרבן אותם לנוע בדרכים שונות. הרגישות של הפדומטר לפעילות גופנית היא בגלל מכניזם. כאשר אדם לא מבצע פעילות גופנית, הפדומטר לא יספור צעדים. כמו למשל נסיעה במכונית.

המכניזם של הפדומטר לא נותן מענה להליכה איטית מידי, כגון לחכות בתור בסופר, הוא מפסיק במצבים כאלה. בגלל שמטרת קידום הבריאות היא ללכת הליכה מהירה, או לפחות באינטנסיביות בינונית, זה נותן מוטיבציה לאדם ללכת יותר כי רק אז הפדומטר עובד. הפדומטר מעלה את המוטיבציה לבצע פעילות בעומס בינוני ומעלה. חשוב לציין, שלא כל הפדומטרים מדוייקים ולכן יתכנו הבדלים בצעדים בין פדומטר לפדומטר. זה אומר שיש בעיה בבקרת האיכות של המחקרים. חשוב להבהיר שהאפקטיביות של תוכניות מבוססות פדומטר נעשות על ידי פדומטרים מהימנים, כמו הפדומטר של חברת YAMAX, לדוגמא.

בגלל שהפדומטר צמוד לאזור הירך, הוא לא מגיב לאימון משקלות, שחייה ואפילו לא מגיב לאופניים ,אף על פי שבאופניים כן יש תנועת רגליים, אלא מגיב בעיקר להליכה. כשרוצים לעשות תוכניות מבוססות פדומטר, החוקרים מעוניינים לחקור קומבינציה בין הליכה לבין פעילויות גופניות אחרות ופדומטר. במחקרים מנסים למצוא פטנט למצבים בהם אנשים לא מניחים את הפדומטר כמו שצריך, כדי שגם במצבים כאלה, הם יוכלו לראות את מספר הצעדים. אנשים כאלה שלא מצליחים לספור צעדים הם למשל כבדי משקל.

הפדומטרים הם מאוד קטנים בגודלם, נגישים לכולם ברמת טכנולוגיה נמוכה, ויש להם תכונות של הצבת מטרות בשביל להגביר פעילות גופנית, לא רק בביצוע הפיזי, אלא גם תורמים להעלאת המודעות לפעילות גופנית. הם נותנים משוב ויזאולי בכך שהם מראים את מספר הצעדים.

לפני שמתחילים להשתמש בפדומטר, צריך להכניס תכונות כמו מין, גובה ומשקל. המשוב של הפדומטר הוא עכשווי, זאת לעומת מכשירים אחרים, שמעבירים את המידע לגבי הפעילות באופן איטי יותר. הטכנולוגיות הבאות בשנים הקרובות יתבססו על תכונות הפדומטר, בייחוד בהעלאת המוטיבציה לפעילות גופנית.

 

מסקנות

תוצאות שני המחקרים של המטא-אנאליזה מראים, שהפדומטר הם כלי יעיל שמעלה את המוטיבציה לפעילות הגופנית של האדם, בייחוד בהליכה. הפדומטר עוזר לחוקרים ולנחקרים למקסם את התרומה למחקר. יש הבנה גדולה יותר לעובדה, שלפדומטר יתרונות יחודיים, ככלי לשינוי התנהגותי בהקשר לפעילות גופנית, והוא יכול לעזור לחוקרים ולנחקרים למקסם את המאפיינים שלו.