ההשפעה של חומצות שומן אומגה שלוש על ההנקה

תקציר של מחקר הבוחן את ההשפעה של חומצות שומן אומגה שלוש  על ההנקה

ההשפעה של צריכת חומצות שומן מסוג DHA אצל נשים בזמן הריון או הנקה על התפתחות העובר או התינוק

מטרת המאמר הינו לבחון מחקרים קיימים בתחום במטרה לקבוע האם צריכה של תוספים של DHA בזמן ההריון וההנקה, תתרום להתפתחות העובר והתינוק במספר תחומים.

לא נערך כאן מחקר –אלא סקירה מקיפה של מחקרים ותצפיות אשר נערכו בעבר.

הקדמה:

חומצה דוקוסאהקסאנואית (DHA) הינה חומצת שומן רב בלתי רוויה מסוג אומגה שלוש, אשר לה תפקיד חשוב במערכת העצבים, בהתפתחות רשתית העין, ובמוח.

DHA נצבר במוח של היילוד בעיקר בסוף ההריון ובשנה הראשונה לחייו. לכן כמות הDHA תהיה מושפעת ממה שספג מאימו כשהיה עובר, וכאשר ינק.

השאלה הנשאלת היא האם רמת הDHA אצל האם משפיעה על רמת הספיגה אצל הילד.

המחקרים הקיימים הינם בעיקר מחקרים שנעשו בבעלי חיים, ובהם עלה כי צריכה של DHA בשלב הינקות תרמה להתפתחות חדות הראייה של החיות וכן התפתחות מוקדמת של תשומת לב לסביבה ויכולת חיקוי ולמידה.

השוני בכמות הDHA של האם לפי תרבות האכילה

במהלך השנים התברר כי נשים בתרבויות שונות, הינן בעלות כמות ממוצעת שונה של DHA והדבר עלול להשפיע על העובר או על התינוק בזמן ההנקה ולהתבטא בהבדלים תפקודיים. דבר זה הינו בגדר הנחה, ורק הוכחה שלו יכולה לתמוך בצורך לתת את חומצות השומן הללו בתור תוספים.

מחקרים בבעלי חיים מראים כי קיים חלון זמן צר בו המוח ומהערכת העצבית קולטים את הDHA. לאחר סיום ההנקה נסגרת חלון ההזדמנויות, ומוח שלא קיבל מספיק "נשאר מאחור".

קשה להוכיח זאת באופן ישיר על בני אדם, אולם מחקרים הראו שצריכת DHA דרך חלב אם, הגדילה את כמות הDHA בכדוריות הדם האדומות בגוף ומכך הסיקו החוקרים שייתכן שעלייה ברמת הDHA בכדוריות האדומות מעידה על עלייה ברמת הDHA במערכת העצבית ובמוח.

השפעת הדיאטה על כמות הDHA בחלב האם

אין ספק כי לדיאטה בתרבות מסויימת, השפעה על כמות הDHA בחלב האם ואף בכדוריות הדם האדומות וכו'.

אוכלוסיות האוכלות כמות גדולה של דגים, הינן בעלות רמת הDAH הגובה ביותר. לנשים בסין האוכלות כמות רבה של דגים ופירות ים, הגיעה רמת ה DHA בחלב עד 2.8 אחוז.

לעומת זאת –חשוב לציין כי אפילו לטבעונים, שאינם אוכלים DHA מן החי, הגיעה רמת ה DHA בחלב האם ל0.5 אחוז.

אצל נשים אמריקאיות האוכלות פחות דגים ויותר בשר , הייתה רמת הDHA 2 אחוז.

על מה משפיע DHA ?

ישנו "כיוון כללי" (לא לגמרי מוכח) שצריכת תוספים של DHA אצל תינוקות משפרת את התפתחות התינוק באופן כללי

ובאופן יותר ספציפי:

חדות הראייה

מחקרים מראים כי חדות הראייה של תינוקות מושפעת לטובה על ידי צריכת DHA, בייחוד אצל תינוקות שנולדו לפני הזמן. גם מדידות שונות של תפקוד הראייה אצל תינוקות (לא רק חדות ראייה ,אלא מבחן כללי הנקרא ERG ) הראו כי צריכה של תוספי DHA ישירות ולתינוקות ואפילו לאימהות בעת ההריון, השפיעו לטובה על קצב ההתפתחות.

תפקוד מוחי

מספר מחקרים מקשרים רמת DHA גבוהה אצל תינוקות, עם התפתחות מהירה של התינוק ועם רכישה מוקדמת של התנהגויות מסויימות. מחקרים אחרים הראו כי צריכת תוספים של האם בזמן ההריון תורמת להתפתחות מהירה של התינוק.

מהיכן מגיע באמת הDHA?

על אף שצריכת הDHA תורמת במרבית המקרים לעליה ברמתה אצל האם או התינוק –עדיין לא ניתן לקבוע קשר ישיר ובלעדי בין צריכת DHA גבוהה לבין רמה גבוהה שלה בדם. חלק מכמות הDHA מגיע דרך הגנטיקה, וחלק אולי מצריכה של מזון אחר שלא מכיל את חומצות השומן.

לסיכום

לא הכל ידוע, אבל בהחלט ניתן לומר כי לשרשראות השומן מסוג DHA תרומה גדולה להתפתחות התינוק.