מודעות לגוף כשלב חדש בעולם וירטואלי

רבים מהמורים במערב המלמדים עבודה גופנית, נוכחים עד כמה המוח המערבי בנוי  להתמודד עם אתגרים דרך חשיבה מנטאלית ולא דרך הבנה גופנית ועבודה פיסית. (דברי מייקל היים -Michael Heim, מתוך מאמר שכתב http://www.mheim.com/files/vrtea.pdf  -”מציאות וירטואלית וטקס שתיית תה”)
האדם המערבי כל כך רגיל לחוות את העולם בעזרת השכל ולא בעזרת החושים והגוף, שגם כאשר הוא נחשף לרעיונות רוחניים המדברים על לחוות דברים ולא רק לחשוב על דברים –גם אז הוא תופס את העניין בצורה שכלית גרידא.
ככל שרבות מהפעילויות שעושים אנשים בחיי היום יום, נעשות דרך המחשב, התקשורת אותה אני מכנה וירטואלית הולכת ונעשית חלק גדול מחיינו. חשוב להבין מה ההשלכות של כך.
על היתרונות של המחשב דובר לא מעט ולא ארחיב על כך בעבודה זו. רק אציין שזוהי מהפכה בעלת ממדים בלתי נתפסים, ובלתי נגמרים – כניסת המחשבים לתוך חיינו רק גודלת ומתעצמת. היתרונות רבים ומדהימים, אולם ישנם גם חסרונות.
ככל שטכנולוגית האינטרנט הולכת ומתפתחת, היא טובה יותר בלדמות מציאות: היא מדמה את העולם על ידי תמונות וסרטים והוא מדמה קהילות ומערכות יחסים על יד רשתות חברתיות, אימיילים, צ’אטים  ופורומים. כל אלו אף אינם תלויים בזמן ובמקום. אתה יכול לשבת בישראל, לשוחח עם חבר מארה”ב ולשמוע הקלטה חיה של מים זורמים באוסטרליה. אך האם כל זה אמיתי?
היים מזהיר אותנו לא למהר ולכנות את הקהילות האינטרנטיות בתור “קהילות”. קהילות באינטרנט בנויות עם תוקף רגעי להבדיל מקהילות המבוססות דת או לאום או קשר גיאוגרפי מסוים – הנוטות להיות יציבות יותר ולתפקד כקהילה לאורך זמן.
עומק של קהילה ומערכות יחסים בתוך קהילה אמיתית מתפתחות לאט ולאורך זמן.  האם לקהילות וירטואליות ישנם ערכים אמיתיים, הקושרים אותם זה לזה? ואולי כל זה לא נחוץ כבר , בעולם בו ילד בן 10 יכול להיות חבר שווה ערך לפרופסור בן 60 בעל מעמד עולמי.
אולי דווקא הקהילות הוירטואליות הן הפיתרון לבעיות העולם כיום?
היים שואל האם הגיוני לחשוב שהמרחב הממוחשב, בו אנשים מכל מיני מקומות בעולם יכולים לאכלס אותו מקום וירטואלי, עשוי מתישהו לקרב בין עמים ניצים בעולם האמיתי? אתה ניתן לתאר עולם וירטואלי בו יהודים ופלשתינים חיים יחד בשלום, או שהיריבויות ימשכו גם שם?
לדעתו עולם וירטואלי יכול להיות הפתח לשינוי, אולם רק במידה ותתלווה אלי פעילות אינטנסיבית של העלאת מודעות, כזו היכולה לקחת שנים!

בלוג העוסק בפעילות גופנית וגוף בריא

http://yetziva.blogspot.co.il/